ösym E Okul Diploma Notlarını Kontrol Etmeyi Unutmayın

ösym E Okul Diploma Notlarını Kontrol Etmeyi Unutmayın
ÖSYM Adayları E Okul Diploma Notlarını Kontrol Etmeli
ÖSYM, diploma notlarını e-okul’dan aldı, adaylar 20 Haziran’a kadar bilgilerini kontrol etmeli


ÖSYM, önceki yıllarda ortaöğretim kurumu müdürlüklerinin elektronik ortamda bildirdikleri ÖSYS adaylarının diploma notunu, e-okul’dan alarak kendi sistemine kaydettiğini açıkladı. Adaylar 17-20 Haziran 2013 tarihleri arasında diploma notu düzeltme işlemleri için kendi okullarına bu tarihler arasında başvuru yapacaklar. Diploma notu bilgilerinde değişiklik yapılması gereken adaylar için okul müdürlükleri E-Okul üzerinden değişikliklerin yapılmasını en geç 20 Haziran 2013 mesai bitimine kadar sağlayacaklar.

ÖSYM’den yapılan yazılı açıklamada, ilk kez 2013’te başlatılan uygulamayla üniversite adaylarının diploma notlarının Milli Eğitim Bakanlığı e-okul sisteminden alınarak, kendi sistemlerine kaydedildiğini bildirdi. Adayların bilgilerini kontrol etmesi gerektiği belirtilerek, bilgilerinde değişiklik yapılması gereken adayların 20 Haziran akşamına kadar süre verildiği vurgulandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“2013-ÖSYS yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılacak Ortaöğretim Başarı Puanını (OBP) oluşturan diploma notları önemli ve değerli bir bilgidir. OBP, ÖSYS yerleştirme puanlarını önemli ölçüde etkilediğinden, diploma notlarının doğru ve zamanında toplanması son derece önemlidir. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile yapılan çalışmalar neticesinde adayların OBP hesaplamasında kullanılacak diploma notu bilgisi Merkezimiz tarafından MEB e-okul sisteminden 15 Haziran 2013 tarihinde alınarak ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kaydedilmiştir. Bu sisteme KKTC Okulları dahil değildir. Son sınıf öğrencisi olan adaylar için ilk kez bu yıl uygulamaya konulan sistemle 15 Haziran 2013 tarihinden itibaren e-okul Sisteminden temin edilen diploma notları:
- http://okul.osym.gov.tr sitemizden okullara yansıtılacak, okulların ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin kontrolüne açılacak.
- http://ais.osym.gov.tr üzerinden adaylara kontrol amaçlı yansıtılacak.
Adaylar 17-20 Haziran 2013 tarihleri arasında diploma notu düzeltme işlemleri için kendi okullarına bu tarihler arasında başvuru yapacaklardır. Diploma notu bilgilerinde değişiklik yapılması gereken adaylar için okul müdürlükleri E-Okul üzerinden değişikliklerin yapılmasını en geç 20 Haziran 2013 mesai bitimine kadar sağlayabilecekler. Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan Merkezimize yapacakları değişiklik istekleri kabul edilmeyecek.

17-21 Haziran 2013 tarihleri arasında diploma notu hariç diğer bilgiler için:
- http://okul.osym.gov.tr sitemiz okulların kullanımına açılacak. Okullar bilgi girişini tamamladıktan sonra http://okul.osym.gov.tr internet adresi üzerinden aldıkları iki adet listeyi İl Milli Eğitim Müdürlüklerine en geç 21 Haziran 2013 tarihi mesai saati bitimine kadar teslim edecekler.
Son sınıf durumundaki adaylar, bilgilerini 22-23 Haziran 2013 tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr adresinden veya kendi okullarının astığı listelerden kontrol edebilecekler. Okul Müdürlükleri, bilgilerinde düzeltme gereken adaylar için 24-25 Haziran 2013 tarihleri arasında ek güncelleme yapacaklar. Bu taleplerini İl Milli Eğitim Müdürlükleri üzerinden gerçekleştireceklerdir. 24-25 Haziran 2013 tarihleri arasındaki bilgi düzeltmelerine diploma notu bilgisi dahil değil.
İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin okullardan gelen listelerin bir nüshasını en geç 1 Temmuz 2013 tarihine kadar Merkezimize ulaştırmaları gerekiyor.
İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Okul Müdürlükleri, http://okul.osym.gov.tr kullanıcı bilgilerini hatırlamayan okullar bilgilerini bağlı bulundukları İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden öğrenebilecekler.”