Yaz Kur'an Kurslarının Tarihi ve Yapılan Yenilikler

Diyanet İşleri Başkanlığı Temmuz'da açılan Yaz Kur'an Kurslarının 12 Haziran da açmayı uygun gördü. Kurslara okulların hemen ardından başlanarak uyum ve motivasyonun bozulmadan , daha sağlıklı ve verimli bir eğitim süreci hedefleniyor.

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim seviyesinde olan öğrenciler gruplandırılarak eğitime başlayacaklar.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca gönderilen “Yaz Kur’an Kursları Uygulama Esasları”ndaki şartları taşıyan kurslar, yaz döneminde 4-6 yaş sınıfları açılabilecek


Kursların erken açılmasıyla beraber, içerikte de düzenlemeye giden eğitim kurumu kursları cazip kılmayı ve daha çok öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Yaz kurslarındaki eğitim gören öğrenciler Kur’an eğitiminin yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde sportif etkinliklerde bulunabilecek.

İftar proğramları, kültürel ve sosyal aktiviteler de yaz kurslarının proğramlarına eklenerek öğrenciler için cazip hale getirildi.

Yapılan yeniliklerden biri de mevsimlik işçilerin çocuklarına yönelik olacaktır.Mevsimlik işçilerin çalıştığı yerlerde de yaz kur'an kursları açılarak çocuklara dini eğitim imkanı sağlanması planlanmıştır.